Pozoruhodnosti čínské medicíny 3 – Moxování – Požehování
Prosinec 2019

Opomíjená a né často praktikovaná  terapie tradiční čínské medicíny to je moxování . Ve skutečnosti je moxování  součást akupunktury, akorát to už moc dnešních lékařů akupunkury nedělá. Ostatně akupunktura je latinský název ( který zevšedněl) pro čínské lékařské umění jehož čínský výraz zní „čen – ťiou“. Čen znamená kovová jehla a Ťiou páliti. V češtině vyjádřeno jako pálení bylin. Přesněji řečeno pálení bylin a využívání jejich tepla k aktivaci akupunkturních bodů – požehování. Jedná se o tepelnou terapii, tedy terapii, která díky produkovanému teplu dle čínské medicíny vysušuje patologickou vlhkost, rozhání chlad a vítr a hlavně doplňuje energii  ledvin.

Z hlediska činských  biorytmů je moxování nejvhodnější zejména v lednu a únoru neboť to jsou měsíce močového měchýře a ledvin. Tyto dva orgány spadají do elementu vody,  jsou v tomto období nejvíce zatěžované a tím pádem i nejvíce náchylné na onemocnění.
Díky moxování dochází k lepšímu prokrvení daných lokální míst, k aktivací lymfatického systému a v některých případech i k ústupu akutní bolesti.
Z praxe mohu potvrdit, že moxování má svoji nemalou účinnost také při infekčním onemocnění močového měchýře zejména u žen. Tyto zdravotní potíže mají opakující se charakter. V případě pravidelného a hlavně preventivního moxování  je recidiva  méně častá, v některých případech se vytrácí na dlouhou dobu.
Léčebný účinek kromě tepla moxy má i kouř, který působí mimo jiné na stafylokoky, bakterie coli a spoustu dalších. Jsou známe i účinky moxy na vztah hypofýza-nadledvinka.

Existuje několik druhů  moxy. Nejčastěji se používá pelyňková a zázvorová ve formě doutníků. V současnosti také rozlišujeme kouřivé a nekouřivé. Nekouřivé moxy se využívají v interiérech. V praxi čínské medicíny se často používají také mini moxy na akupunkturní jehly ke zvýšení účinků tonizace(posílení), nebo kuželové s různými podklady jako je sůl, zázvor, gáza a podobně.

 

Kdy nachází moxování své uplatnění:

Moxování je ideální při léčbě nemocí napadení chladem kam můžeme zařadit následující disharmonie lidského těla:
– chronická a degenerativní onemocnění pohybového aparátu( scheuermannova  a bechtěrevova choroba, artróza, revmatická onemocnění atd.)
– únavový syndrom
– chladné končetiny a nadměrná citlivost na chlad
– potíže s pánevním dnem a nemoci s tím související např. impotence, neplodnost, onemocnění prostaty, dělohy atd.
– posílení imunity
a hlavně prevence !!!

 

Kontraindikace
 – při hořečnatých stavech
–  akutní záněty
– provádění na obličeji v okolí očí a nad velkými cévami
– v případě, že moxování způsobuje nevolnost
Na terapii moxování je možné se u mě objednat.

 

Autor: Dalibor Lžičař
Zdroje:
– Akupunkura v teorii a praxi, Mudr.Radomír Růžička
– Kovem a ohněm , Václav Kajdoš